walka z nadwagą

Złudne poczucie kontroli

Co nam daje jedzenie? Bez wątpienia dzięki niemu zyskujemy iluzję poczucia kontroli nad własnym życiem. Zyskujemy także swoiste poczucie bezpieczeństwa, przede wszystkim dlatego, że w chwili kupowania, przygotowywania posiłków jesteśmy samowystarczalni. Ludzie mogą ignorować nasze potrzeby, być na nie głusi. Jednak często owej „ignorancji” doświadczamy na skutek braku umiejętności mówienia na głos o swoich pragnieniach. Stąd właśnie wynika poczucie bezpieczeństwa jakie daje nam objadanie się – to akt, w którym liczą się tylko nasze potrzeby, a to co pozwala nam je zaspokoić, czyli jedzenie, jest nam podporządkowane. Dlaczego owe poczucie kontroli określiliśmy jako złudne? Ponieważ im dłużej ten stan trwa, tym bardziej to my podporządkowujemy się jedzeniu.

Panicznie boimy się (kolejnego) rozczarowania. Dlatego też swoje wszystkie uczucia przenosimy na jedzenie – romansujemy z nim, po części zaspokajający tym samym nasza potrzebę miłości.

Dla większości z nas, w uzależnieniu od jedzenia chodzi o panowanie nad własnym życie i schronienie się przed potrzebą miłości. Popadamy w nienaturalną więź z jedzeniem i to z niej czerpiemy siły do życia, nie zaś z kontaktów z innymi ludźmi. Jest ona miarą naszego niepokoju i nieumiejętności radzenia sobie z życiem.

Więcej przeczytasz tutaj:

grow ultra opinie forum I ravestin dawkowanie I artroser opinie lekarzy I apetistin sklad

Dodaj komentarz