Walka z otyłością

Skąd to się bierze…? – Żarłoczne emocje

Walka o autonomię

Jedna z przyczyn problemów z kontrolą spożywanego jedzenia, może leżeć u podłoża naszych kontaktów z rodzicami; konkretniej naszej walki o osobistą autonomię. Mowa tutaj o tzw. procesie separacji.

Problem separacji (polegający na coraz mniejszej zależności emocjonalnej dziecka od rodziców) to czas bardzo trudny na obu stron. Jedna dąży do autonomii, na którą druga nie chce często pozwolić i stara się wzbudzić wyrzuty sumienia.

Duży wpływ na oddzielenie się od rodziców i jego płynny przebieg mają relacje z rówieśnikami i poczucie akceptacji przez ich środowisko. Problem w tym procesie może wynikać z pewnych deficytów emocjonalnych, jakich doznało dziecko. Poczucie odrzucenia, braku akceptacji i konieczność wcześniejszego usamodzielnienia się. Wówczas mogą pojawiać się bardzo sprzeczne tendencje – bo z jednej strony rodzi się w nas coraz większa potrzeba „dorosłości”, z drugiej – odzywają się długo tłumione, niezaspokojone wcześniej potrzeby bliskości i pełnej, bezwarunkowej akceptacji.

Proces separacji jest szczególnie trudny dla matek, które mogą być sfrustrowane faktem, że ich dziecko zaczyna coraz lepiej radzić sobie bez jej pomocy, ma swoje własne sekrety i takie obszary życia, do których matka nie zostaje dopuszczona. Po frustracji przychodzi czas na smutek i poczucie osamotnienia, co bardzo często wywołuje poczucie winy u dziecka.

Deficyty emocjonalne – czyli zaburzenie poczucia bezpieczeństwa, odczuwanie bezwarunkowej akceptacji ze strony najbliższych, odgórne nastawienie na krytykę powoduje problemy nie tylko w procesie separacji. Rzutują również na nasze dojrzałe życie. Przede wszystkim są w stanie doprowadzić nas do stanu, kiedy przeżywamy poczucie odrzucenia na podstawie bodźców, które dla innych osób są zupełnie neutralne.Zatem wytwarzają w nas swojego rodzaju nadwrażliwość. Ponadto często są przyczyną rozchwiania emocjonalnego – przeżywania bardzo zmiennych i niezwykle silnych stanów euforii i rozpaczy, które utrudniają nam funkcjonowanie i spełnianie ról społecznych.

Więcej przeczytasz tutaj:

grow ultra gdzie kupić I ravestin ile tabletek w opakowaniu I artroser forum I preparat apetistin

Dodaj komentarz