Walka z otyłością

Wewnętrzny konflikt

Niezwykle często osoby uzależnione od jedzenia zmagają się z silnym konfliktem wewnętrznym – nierzadko nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Konflikt rozgrywa się między pragnieniem poczucia autonomii i zależności ,.

Potrzeba niezależności z jednej strony wydaje się nam czymś naturalnym, oczywistym. Niezależność dla wielu z nas stanowi synonim dorosłości. Z drugiej strony wynika z obawy przed (kolejnym) odrzuceniem, dorastania w poczuciu nieustającej krytyki i upokorzenia – dlatego też chcemy być samowystarczalni.

Druga potrzeba, która powoduje właśnie ów konflikt, często kojarzona jest ze słabością. Czymś co nie przystoi. Pragniemy być jednostkami niezłomnymi, silnymi. Mimo to drzemie w nas niezwykle silna chęć bliskości emocjonalnej z drugim człowiekiem, przyjmowania opieki oferowanej przez innych, zależności od nich. To potrzeba, której często sobie nie uświadamiamy albo staramy się ją zagłuszyć. Jak już wspomnieliśmy, bywa iż jest rozpoznawana jako słabość – tym samym spotyka się z naszą pogardą. Może to wynikać z faktu, że kiedy będąc dzieckiem oczekiwaliśmy wsparcia i opieki – spotykaliśmy się z upokorzeniem ze strony rodzica „Jesteś już taką dziewczynką, nie wstyd Ci, że nie umiesz sama się o sobie zatroszczyć?”

Dodaj komentarz