trądzik

Jak wyleczyć trądzik?

W zapomnienie odchodzi przekonanie, że trądzik jest typowy dla nastolatków. Coraz więcej dorosłych uskarża się na niego. To daje przekonanie, że trądzik nie znika wraz z odejściem nastoletniej młodości.

Trądzik ma to do siebie, że jego stan może być nawet przez długi czas łagodny, by następnie ukazać swą moc. Jeśli dotyka nas trądzik, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty – dermatologa, bo tylko wówczas możemy poradzić sobie z tą chorobą. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, a więc skutecznie pozbyć się trądziku, należy szybko udać się do dermatologa celem rozpoczęcia leczenia pod okiem fachowcy.

Etapy rozwoju trądziku
Trądzik rozwija się etapami, dlatego najlepiej rozpocząć leczenie w pierwszym etapie choroby.

Początkowa faza rozwoju trądziku przybiera postać białych lub czarnych punkcików, które nazywamy wągrami. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajduje się duża ilość gruczołów łojowych, a więc nie tylko na twarzy, ale i plecach czy dekolcie.

Druga faza trądziku to już krostki i grudki widoczne jako czerwone wypukłości na skórze, w których dochodzi do stanu zapalnego.

Widoczne sino-czerwone guzki, w których gromadzi się ropa to już trzecie stadium trądziku. Zakażenie dotyka już tu głębszych warstw skóry, natomiast same cysty pozostawiają trwałe blizny.

Przyczyny powstania trądziku
Trądzik uwarunkowany jest genetycznie. Gruczoły łojowe osób z grupy ryzyka produkują więcej sebum. W połączeniu z łuszczącym się naskórkiem ujścia gruczołów zatykają się i dochodzi do powstania zaskórników. Zgromadzone w mieszkach włosowych bakterie namnażają się, mając odpowiednią pożywkę.
Trądzik w okresie dojrzewania
Trądzik jest typowy dla okresu dojrzewania, bowiem wówczas w gruczołach łojowych dochodzi do wzmożenia produkcji sebum. Problem ten zmniejsza się wraz z obniżeniem poziomu hormonów.
Trądzik u dorosłych
Dermatolodzy dopatrują się przyczyn wystąpienia trądziku u dorosłych na skutek skłonności do nadprodukcji sebum między innymi na skutek zaburzeń w wydzielaniu hormonów.
Trądzik może się zaostrzyć na skutek wprowadzenia leczenia antydepresyjnego czy hormonalnego a także stresu, bowiem bodźce psychiczne pobudzają do pracy gruczoły łojowe.

Skuteczne leczenie trądziku – lekarze specjaliści
Chcąc skutecznie wyleczyć trądzik, w pierwszej kolejności powinniśmy się wybrać do dermatologa. Na rezultaty należy poczekać nawet kilka miesięcy, dlatego nie powinniśmy się zrażać, kiedy po miesiącu terapii nie widać poprawy.
Dermatolog może zalecić jedno z dwóch rodzajów leczenia: leczenie z zewnątrz lub od środka.
Pierwszy rodzaj leczenia polega na zastosowaniu maści lub innych preparatów zawierających substancje lecznicze czy przeciwbakteryjne. Leczenie od środka wprowadza się, kiedy pacjent ma już zaawansowany stopień trądziku i polega na stosowaniu kuracji mającej na celu zahamowanie powstawania stanów zapalnych.

Jeśli dermatolog będzie podejrzewał, że zmiany trądzikowe są następstwem nieprawidłowo funkcjonujących hormonów, zaleci wizytę u ginekologa-endokrynologa. Niepokojącymi objawami są na przykład nadmierne owłosienie na piersiach, twarzy czy brzuchu. To dowodzi bowiem, że męski hormon – testosteron działa w nadmiarze. Często pomocna okazuje się kuracja hormonalna lekami zawierającymi estrogen i progesteron.

Pielęgnacja i zabiegi
Oprócz kuracji, jaką zaleci nam dermatolog musimy też stosować odpowiednią pielęgnację skóry z użyciem stosownych preparatów. O ich rodzaj najlepiej zapytać specjalistę. Dodatkowo warto skorzystać z usług świadczonych przez kosmetyczki i wykonać polecane zabiegi:
mechaniczne usuwanie zrogowaciałej warstwy naskórka przy użyciu odpowiedniego sprzętu – mikrodermabrazja,
zabieg laserowy zmniejszający blizny po trądziku,
kriopeeling, czyli peeling z wykorzystaniem ciekłego azotu, którego celem jest zamrożenie chorych tkanek,
peeling medyczny z dodatkiem kwasu migdałowego, pirogronowego, glikolowego lub TCA.

Dodaj komentarz